katonadolog
Menü
 
Ajánlott oldalak
 
Pontos idő
 
Látogató
Indulás: 2010-11-01
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Életrajzok, életrajzi adalékok
Életrajzok, életrajzi adalékok : Vitéz Pongrácz Pál vezérőrnagyról

Vitéz Pongrácz Pál vezérőrnagyról

 

Vitéz szentmiklósi és óvári Pongrácz Pál vezérőrnagy

(Veszprém, 1889. augusztus 30. – Paloznak, 1969. január 15.)

 

 



 

 

Eredeti sorolási száma: 1908. Tényleges katonai szolgálatának kezdete: 1910. augusztus 8.

1918. szeptember 1-től százados a soproni m. kir. 3. huszárezrednél.  (Törzs: Sopron, I. o. Sopron, II. o. Tolna)

„A 3. huszárezred parancsnoksága és a 3/I. huszárosztály Sopronban, a 3/II. huszárosztály pedig Tolnán kezdte meg tevékenységét. 1932. október 1-én a 3/II. huszárosztály Komáromba került, ahonnan a 2. huszárezred parancsnoksága és a 2/II. huszárosztály Ceglédre távozott. Újabb átszervezésre a 2. és a 3. huszárezrednél 1935. május 1-én került sor, amikor a 3/II. huszárosztály kivált ezrede kötelékéből, mivel egy átnevezés folytán a 2. huszárezred I. osztályaként Komáromból Szentesre költözött át. A távozó komáromi huszáralakulat helyett szintén átnevezés folytán – 3/II. huszárosztályként – a korábbi pápai 2/I. huszárosztály lépett a 3. huszárezred kötelékébe.” [1]

1922-ben vitézzé avatták. (S.sz.: 300., nyt. Sz.: 279.)

1934. november 1-től alezredes. Ezredes 1938. nov. 1-től. 1939. november 1. és 1942. február 3. között a 3. huszárezred parancsnoka. (A székesfehérvári, majd kecskeméti parancsnokságú 1. lovasdandárhoz a tartozott.) 1942. március 30-tól vezérőrnagy.

 

„A 3. huszárezred 1939 januárjában Sopronból és Pápáról Munkácsra, majd 1940. december 1-én Nagyváradra települt át. Az ezredparancsnokságot és a 3/I. huszárosztályt Nagyváradon, a 3/II. huszárosztály parancsnokságot, valamint a 3/4. és a 3/5. lovasszázadot Nagyszalontán, a 3/6. lovasszázadot pedig Berettyó-újfaluban szálásolták el. Az 1. huszárezred parancsnoksága és az 1/I. huszárosztály 1941. október 1-én Szabadkára diszlokált. Az elhe-lyezési változásokkal együtt 1939. január 23-án a 3. huszárezred a nyíregyházi 1. lovasdandár, az 1. huszárezred pedig a kecskeméti 2. lovasdandár alárendeltségébe került át.” [2]


Pongrácz Pál a II. világháborúban:

Erich Kern, a Wermacht tisztje, a történelem utolsó huszárrohamáról így tudósított 1941-ből, valahonnan Oroszországból:

"Reggel óta kemény harcban álltunk egy magas vasúti töltés oldalába beásott és szívósan védekező ellenséggel szemben. A nap folyamán már négyszer támadtuk őket, de mind a négyszer visszavertek bennünket. A zászlóaljparancsnok minden hangnemben ordítozott, a századpa-rancsnokok tehetetlenek voltak. A sürgős tüzérségi tűztámogatást hiába kértük, az egyre késett. És ekkor egyszer csak megjelent a színen egy magyar huszárezred lóháton. Mind nevettünk. Ugyan mit akarnak itt ezek a magyarok? Kár lesz azokért a pompás, elegáns lovaikért. Ekkor szinté kővé meredtünk. Ezek a fickók megőrültek!  

Huszárszázad huszárszázad után robogott felénk. Elhangzott a ve-zényszó. A barnára sült arcú, karcsú lovasok úgy ültek a nyeregben, mintha belenőttek volna. Parancsnokuk, egy magas, fénylő arany-galléros huszárezredes kirántotta kardját. Négy-öt könnyű páncélgép-kocsi kanyarodott elő a szárnyakra és már vágtatott is át a széles, sík mezőn a huszárezred, kivont kardjuk csillogott a lemenő nap fénylő sugaraiban. Talán Seydlitz rohamozott így egykoron. Minden elő-vigyázatról megfeledkezve ugrottunk föl állásainkból. Olyan volt az egész, mint egy nagyszerűen megrendezett lovas film. Eldortültek az első lövések a töltés felöl, aztán mind ritkábban hallottuk őket. És ezután szinte kidülledt szemmel, hitetlenkedve néztük, amit láttunk, hogy a szovjet ezred katonái, akik a mi századaink támadásait olyan hevesen és elkeseredett ellenállással verték vissza, most sorra ugrálnak föl és szinte eszelősen futnak, menekülnek, a diadalmasan száguldó magyarok pedig űzik, hajtják maguk előtt az oroszokat és fénylő kardjaikkal gazdag, nagyon gazdag aratást végeznek közöttük. A fénylő huszárkardok csillogását az orosz muzsik idegei egyszerűen nem bírták elviselni. Ez a primitív fegyver most a primitív tömeg ellenállását zúzta szét" [4]


Gosztonyi Péter idevonatkozó lábjegyzete:

(8) Erich Kern: Der Grosse Rausch, Zürich 1948, 54-55. old. Azonositásuk alapján itt az 1. lovas dandár 3. huszárezredéről lehet szó, amely Pongrácz Pál ezredes parancsnoksága alatt állt.

 

*

Pongrácz ezredes egységét rövidesen kivonták az orosz frontról, mint a kormányzóhoz hű főtiszt Budapestre került, vezérőrnaggyá léptették elő.

1944-ben közvetítőként részt vett az USA és Magyarország közötti titkos tárgyalások előkészítésében, erről Charles Fenyvesi, a tekintélyes washing-toni író és újságíró az időközben hozzáférhetővé vált dokumentumokra hivatkozva a következőket írta:

A nemrég hozzáférhetővé tett OSS-dokumentumok részleges leírást adnak a magyarországi Detroit-akcióról, amelynek során két magyar ügynököt küldtek vissza hazájába. Egyikük római katolikus pap és pápai kamarás, "monsignore" volt. 1901-ben született Szolnokon. Mivel jogtudományt tanított a vatikáni egyetemen, személyesen ismerte a pápát és a fő bíborosokat. Hű támogatója volt a Habsburg-monarchia restaurációjának.

… Magyary elmondta, hogy mielőbb át kell adnia Horthynak az amerikai kormány felszólítását a feltétel nélküli fegyverletételről. Serédi úgy gondolta, hogy Magyarország kétségkívül elvesztette a háborút, és Magyarynak minden tőle telhetőt meg kell tennie a vérontás megfékezésére. Majd megölelte, megcsókolta barátját, és megígérte, hogy másnap misét fog mondani küldetése sikeréért.

Magyary Esztergomból vonattal Budapestre utazott, ahol - folytatódik Flues beszámolója - felkereste régi barátját, aki jogtudományt tanított. Magyary elmagyarázta, hogy azonnal találkoznia kell a kormányzóval. Professzorkollégája felhívta Pongrácz Pál vezérőrnagyot, és kérte, hogy szervezze meg a találkozót. Pongrácz 1944. október 14-én este autóval a budai várba vitte Magyaryt, odaszólt az őröknek, majd bevezette Vattay Antal vezérezredes irodájába.

… Ezután Vattay elment Horthyhoz, és azzal a hírrel tért vissza, hogy a kormányzó aznap este kilenckor fogadja Magyaryt.

Pontban kilenckor Magyaryt bevezették Horthy dolgozószobájába. Négyszemközt beszéltek.

"Sok veszélyt vállaltam - mondta Magyary -, hogy közölhessem: úgy látjuk, hogy Magyarországnak feltétel nélkül meg kellene adnia magát a szövetségeseknek, az Egyesült Államoknak, Nagy-Britanniának és a Szovjetuniónak egyaránt". 

Horthy válasza: "Igen, professzor úr, én is így látom. És már meg is tettem a kellő lépéseket, amikor Churchill Moszkvába látogatott". (A titkos békedelegációra célzott, melyet október első napjaiban küldött Moszkvába.) Magyary ekkor rájött, hogy az események fölöslegessé tették akcióját, amiért jött, már elkezdődött. [5]

Magyary az amerikai kormánytól magas kitüntetést kapott, visszatért a Vatikánba, és 1960-ig, nyugalomba vonulásáig jogtudományt tanított. Való-színűsíthető, hogy Pongrácz részvétele az akcióban azt eredményezte, hogy 1945 után megtarthatta rendfokozatát, mert mint vezérőrnagyot 1949-ben azzal bízták meg, hogy számolja fel vagyonjogilag a Vitézi Rendet.

(Mivel a vagyonjogi gondnoknak nem állt rendelkezésére megfelelő apparátus, a kitelepítések és az eltávozások után hátramaradó telkekről sem jutott elegendő információhoz, így helyette a községi elöljárók intézkedtek.)

Pongrácz Pál 1948. október 10-i jelentésében a munkálatokat így foglalta össze: "Ezideig kb 2000 vitézi telek jogi helyzetét tudtam rendezni, miután egyes nagyobb telekkomplexumok (úgynevezett vitézi telepek) telekkönyvi megosztása helyszíni szemlékkel és mérnöki megosztási munkálatokkal jár, és ezek huzamosabb időt igényeltek. A még nem rendezett vitézi telkek másfél-két év alatt rendezve lesznek... A Vitézi Rend vagyonjogi gondnokságának sikerült egy hozzávetőleges pontosságú vitézi telekkatasztert felállítani." [6]

 

   

Pongrác Antal megőrzött vezérőrnagyi kabátja

 

A Pongrácz-kastély Paloznakon:

A kastélyt valószínűleg az 1700-as évek második felében építették barokk stílusban. Eredeti állapotában 1860-ig maradt fent, akkor átépítették és bővítették. Az épületet 1894-ben Pongrácz Jenő koronaügyész vásárolta meg. A ház mediterrán stílusú felújítását, javítását 1927-ben végezték.

  

Képeslap 1934-ből. A csopaki Hangya Szövetkezet kiadása.

 

A ház igen nagyméretű pincével rendelkezik, amelyből rejtett csigalépcső vezet a felső lakószintre egy falszekrénynek álcázott kis helyiségbe.

A ház a második világháború végén lakatlanul állt, az orosz csapatok kifosztották, még az 1950-es évek elején munkásszálló is volt. Annyira tönkrement, hogy a felújítását a Pongrácz örökösök nem tudták megfizetni, a leromlott állapotú házat el kellett adniuk. Az új tulajdonos Márffy István a munkákat az 1970-es évektől végezteti, a felújítás napjainkban is tart. A kastély mellett van egy kisebb méretű épület is az úgynevezett "kis ház", vagy vincellérház, mely Paloznak legrégebbi épülete, az 1600-as évek végéről való. [3]


 

[1] Bene János – Szabó Péter: Huszár Almanach 1938 – 1945.In.. A Magyar Királyi Honvédség lovassága és tisztikara (1920 – 1945) 8. o. 

[2] U.o.  14.-15. o.

[3] Wikipédia

[4] Gosztonyi Péter: A magyar honvédség a második világháborúban. A gyorshadtest útja Ukrajnában c. alfejezetben – 55.-56. o. -  a magyar hadsereg részvételéről 1941-ben, idézi Erich Kern német tiszt beszámolóját. Az idézett rész megjelent a Magyar Baráti Közösség honlapján egy olvasói hozzászólással bővítve:

      Írta: FülöpL (Fulop_Laszlo@mbk.org) Időpont: 2006. jan. 16.,

Először is, örvendek, hogy a történet megjelent (Demokrata/NHH), különösen most, amikor több helyről is felszólítanak bennünket, hogy nézzünk szembe történelmünkkel. Az ilyen mozaikok is hozzátartoznak a "szembenézéshez".

Azonban sajnáltam, hogy a jelentés írójának neve megadása mellett, nem adták meg a magyar verzió forrását. Nem tudom, hogy először-e, de az Erich Kern: "Der grosse Rausch" könyvében (Zürich, 1948) megjelent idézetnek (54-55 old.) egyik hiteles fordítása Gosztonyi Péter: "A magyar honvédség a második világháborúban" c. könyvének 55-56. oldalán lett publikálva. (Róma, 1986 Katolikus Szemle kiadása) Ez a leirás valamivel bővebben/részletesebben adja elô az eseményt, mint az Önök idézetében megjelent szöveg. Ebbôl csak arra következtettem, hogy Skodacsek úr, vagy valaki a Demokratában (alaposan és lerövidítve) átírta - talán a hírek helyének követelményeként - a forditást. Minden esetre, több a hihetősége egy idézetnek, ha megadjuk az eredeti szöveg, s ilyen esetben, a fordítás forrását.

Azt még jobban sajnáltam, hogy a címnek semmi köze az utána következő történethez. A cím, ("Huszárroham 1941-ben - tankok ellen karddal") jókora szenzációval próbálja felhívni a témára a figyelmet, de legalább ugyanolyan méretü butasággal is vádolja a magyar huszárok vezetőjét, aki - a cim szerint - a teljes lehetetlent próbálta volna meg: felvezetni a LOVAS SZÁZADOKAT KARDDAL a TANKOK ELLEN (!!!), s okozta volna sok, a leírás szerint is jóvágású magyar legény vesztét - értelmetlenül. A német beszámoló szerint szó sem volt tankokról, egyedül a magyar lovasság szárnyait (a támadó lovas századok oldalait) védte néhány páncélgépkocsi. Arról meg szintén nincs szó, vagy bizonyíték, hogy ez lett volna a történelem utolsó huszárrohama. Szeretnék azzal a történésszel beszélni, aki ezt ilyen határozottsággal meri/tudja állítani, hogy nem volt több lovasroham 1941 után.

Mégegy: a hetvenes évek közepétől, kb. 1990-ig volt szerencsém lovakat tenyészteni, bemutatni, versenyeztetni; a Minnesota állam lovas szervezeti életében aktívan részt venni. A '80-s években bejegyzett lovasbemutató versenybíró voltam az USA Arabs Lovas Egyesületében, ugyancsak, az US Equestrian Federation egész életre szóló tagja vagyok. Egyik leányunk az észak-középnyugat 6 államának bajnokságán nyert első helyet az arabs félvér angolos típusú lovaglásban. Tapasztalataimra alapítva állítom, hogy lovakat lehet más lovak ellen, vagy gyalogság ellen vágtában rohamoztatni, a golyózáporba belehajtani, de nem nagytömegű, valószínű sötét, ijesztően berregő tankok ellen. Aki a címet adta, lehet, hogy ült lovon, de nem ismeri a lovakat, természetüket.

Az írások címei ne csak a szenzációra hajtó ötletet, de a valóság lehetőségét is tükrözzék. Talán meg kellett volna kérdezni egy lovasembert. Sajnálom, hogy kritika kellett dominálja az Önöknek írt levelem, de arra is kell gondoljanak, hogy e nagyvilágban mindig lesz valaki, aki a túlkapásokat észreveszi. Sajnálom, mert a történet felvillanyzóan jó.

                                              Tisztelettel, Fülöp László Minneapolis, MN. USA

 [5] Magyar-USA titkos tárgyalások a II. világháborúban 4. hetivalasz.hu. 2009. 05. 18.

[6] Tátrai Szilárd: A Vitézi Rend története a harmincas évektől a felszámolásig.http://epa.oszk.hu/00000/00018/00012/07tatrai.htm

Mellékletek

F.: Bene János – Szabó Péter: Huszár Almanach 1938 – 1945.In.. A Magyar Királyi Honvédség lovassága és tisztikara (1920 – 1945) 8. o.:

 

 „… 1930. március 1-vel a négy huszárezredet a magyar lovasság történetének kiemelkedő alakjairól, illetve a fegyvernemhez kapcsolódó jelentős személyiségekről nevezték el. A budapesti 1. huszárezred az „I. Ferenc József – Jász-kun”, a komáromi 2. huszárezred az „Árpád fejedelem”, a soproni 3. huszárezred a „Nádasdy Ferenc”, illetve a nyíregyházi 4. huszárezred a „Hadik András” elnevezést vette fel hadrendi száma elé.”

„A 3. huszárezred parancsnoksága és a 3/I. huszárosztály Sopronban, a 3/II. huszárosztály pedig Tolnán kezdte meg tevékenységét. 1932. október 1-én a 3/II. huszárosztály Komáromba került, ahonnan a 2. huszárezred parancsnoksága és a 2/II. huszárosztály Ceglédre távozott. Újabb átszervezésre a 2. és a 3. huszárezrednél 1935. május 1-én került sor, amikor a 3/II. huszárosztály kivált ezrede kötelékéből,

mivel egy átnevezés folytán a 2. huszárezred I. osztályaként Komáromból Szentesre költözött át. A távozó komáromi huszáralakulat helyett szintén átnevezés folytán – 3/II. huszárosztályként – a korábbi pápai 2/I. huszárosztály lépett a 3. huszárezred kötelékébe.”

U. o. 11. o.

„A honvéd huszár tisztikarban az ősi tradíciókat folytató volt főnemesség, az arisztokrácia továbbra is erősen képviseltette magát. A Bornemissza, Dessewffy, Dőry, Eszterházy, Keglevich, Nádasdy, Podmaniczky, Somssich, Stipsicz, Széchenyi főúri családok fiai hivatásosként, vagy tartalékosként javarészt a 3. huszárezredben szolgáltak. Szinte alig akadt olyan főúri család, amelyiknek ne lett volna legalább egy hősi halottja a II. világháború küzdelmei során. 1941 és 1945 között két hercegi, valamint nyolc-nyolc grófi és bárói családból származó huszártiszt esett el a hadszíntereken. Az arisz-tokrácia ifjain kívül a lovasságot választották az egyes katona-dinasztiák (Dienes, Fejes, Lázár, Muhr, Perczel, Pongrácz, Sibrik, Splényi, Szaplonczay, Wojnárovits, Wolnhoffer / Jekelfalussy-Wolnhoffer/ stb.) sarjai is. 202 – adattárunkban szereplő – hivatásos huszártiszt édesapja volt nyugállományú, vagy még aktív honvéd-, csendőr-, illetve vámőrtiszt.”

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?